Kredyt a pożyczka

Kredyt i pożyczka to dla wielu osób wyrażenia synonimiczne, oznaczające to samo. Ale jaka jest prawda? Czym tak naprawdę kredyt różni się od pożyczki? Przeczytaj ten artykuł!

Oba terminy dotyczą zaciągnięcia długu. Jednak kredyt jest to pożyczenie pieniędzy z instytucji bankowej. Pożyczkę zaś może udzielić każda osoba, niemająca nawet nic wspólnego z jakąkolwiek działalnością bankową. Kredyt jest udzielany przez bank, dlatego umowa, jaką zawieramy jest dokładnie regulowana przez przepisy prawa bankowego. Pożyczki może udzielić każda osoba fizyczna – przyjaciel, członek rodziny lub firma zajmująca się tzw. chwilówkami. Kwestia pożyczek należy w gestii prawa cywilnego.

Należy również zwrócić uwagę na inną różnicę dzielące te dwa terminy. Osoba udzielająca pożyczki musi być właścicielem pieniędzy, które chce pożyczyć. W przypadku kredytu w banku, pieniądze przeznaczone na kredyt nie należą do tej instytucji, a są jedynie depozyty innych klientów. Oznacza to, iż bank obraca zdeponowanymi pieniędzmi osób, które posiadają konto oszczędnościowe – dzięki temu zarabia. Pożyczkobiorca w momencie otrzymania pieniędzy (gotówki) staje się ich właścicielem. Kredytobiorca zaś dostaje do dyspozycji na swoim koncie sumę pieniędzy.

Jeżeli przejrzycie w Internecie przykładowe umowy kredytowe to zauważycie, że w każdej z nich ustalona jest data zwrotu pożyczonych pieniędzy. W przypadku pożyczki nie ma jasno ustalonego terminu jest spłaty. Oczywiście, może być wskazana data zwrotu, aczkolwiek nie ma takiego wymogu, aby w umowie było to określone. Jeżeli pożyczkodawca pożyczył pieniądze na czas nieoznaczony to według Kodeksu Cywilnego pożyczkobiorca ma sześć tygodni na spłatę długu od chwili wypowiedzenia umowy. Co ważne, jeżeli bierzemy pożyczkę to do kwoty 500 zł nie ma obowiązku sporządzania umowy. Każdy kredyt zaś posiada umowę, a w niej dokładnie określone warunki kredytu: jego cena, prowizje czy termin spłaty.

Następną różnicą jest fakt, iż bank może udzielić kredytu tylko i wyłącznie na konkretny cel. W przypadku pożyczki pożyczkobiorca pieniądze może spożytkować na dosłownie wszystko. Jeżeli kredytobiorca pieniądze chce przeznaczyć na wakacje lub bieżące potrzeby to musi starać się o kredyt konsumpcyjny lub kredyt gospodarczy na bieżące wydatki. W sytuacji, gdy kredyt zostanie wykorzystany na zupełnie inny cel niż opisany w umowie, bank może zażądać zwrotu pieniędzy.

Co jeszcze różni pożyczkę od kredytu? Przedmiotem pożyczki może być jedynie gotówka. Kredyt zaś to bezgotówkowy pieniądz bankowy. Jeżeli zostanie wypłacona pewna suma pieniędzy z bankomatu z karty kredytowej to jest to pożyczka, a nie kredyt.

Ostatnią istotną kwestią, która odróżnia kredy od pożyczki to cena. Pożyczka może być całkowicie nieodpłatna. Tak często się dzieje, gdy udzielana jest przez osobę fizyczną np. kogoś z rodziny lub kręgu znajomych. Kredyt zaś posiada swoją cenę, czyli jest odpłatny. Niemalże zawsze pobierana jest przez bank prowizja (zazwyczaj kilkuprocentowa) od zaciągniętej kwoty kredytu, a w umowie można znaleźć zapis o formie spłaty, odsetkach i ilości rat.

5/5 - (1 vote)
0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments