Kredyt hipoteczny

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu Polaków. Nie każdy tymczasem może sprostać takiemu wydatkowi z własnych oszczędności.

Przeważnie do budowy domu lub kupna mieszkania wykorzystywane są udostępniane przez banki kredyty. Jednak, w przypadku tak dużej sumy, normalny kredyt gotówkowy nie wystarczy. W grę wchodzi wówczas wyłącznie kredyt hipoteczny. Polega on na wzięciu pożyczki na dokładnie opisanych przez bank i obustronnie akceptowanych zasadach. Raty dofinansowania w niezmiennej kwocie rozdzielone są na unormowaną przez bank ilość miesięcy. W sytuacji braku wpłat bank może zająć posiadłość, na której zakupienie zaciągnięty był kredyt hipoteczny.

Jednak czy każdy jest w stanie uzyskać kredyt hipoteczny w jakiejkolwiek zechce kwocie? Niestety nie. Aby bank zgodził się dać klientowi tak znaczną ilość pieniędzy, musi szczegółowo zbadać jego dochody i oszacować możliwości jego spłaty. To tak zwana zdolność kredytowa. W większości przypadków, również kredytów, przychody potencjalnego dłużnika będą zazwyczaj poświadczane w siedzibie firmy, w której jest zatrudniony klient. Bank skontaktuje się z pracodawcą i poprosi o udostępnienie informacji o średnich zarobkach z kilku ostatnich miesięcy.

Reasumując, choć kredyt hipoteczny jest przydatnym wsparciem przy zakupie mieszkania, nieodłącznym elementem jego otrzymania jest zdolność kredytowa.

Na jaki okres musisz wziąć kredyt w zależności od tego, jaką kwotę możesz przeznaczyć na spłatę miesięcznej raty

Rata równa czy malejąca – kredyt hipoteczny