Tani kredyt, czyli jaki?

Porównując różne oferty kredyty i pożyczki często jedyne, na co zwracamy uwagę to wysokość oprocentowania. Najczęściej wydaje nam się, że kredyt z niskim oprocentowaniem jest najkorzystniejszy. O ile wskaźnik ten z pewnością pomoże przy wstępnej selekcji ofert, to niestety wcale nie jest on gwarantem najtańszego kredytu.

Tani kredyt lub pożyczka to wypadkowa kilku różnych czynników i opłat, które powinniśmy wziąć pod uwagę, analizując oferty. Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji o pożyczeniu pieniędzy, dokładnie przeanalizujmy wszystkie wskaźniki kredytowe. Sprawdź, jak znaleźć najtańszy kredyt.

 

Co oprócz oprocentowania wpływa na cenę kredytu?

Oczywiście samo oprocentowanie pożyczki jest niezwykle istotne, jednak jego niska wartość nie zawsze idzie w parze z niskimi całkowitymi kosztami kredytu. Dzieje się tak dlatego, że w ich skład wchodzi jeszcze kilka innych istotnych czynników.

Należą do nich między innymi prowizja za udzielenie kredytu, marża, składnik ubezpieczeniowe oraz różnego rodzaju opłaty dodatkowe przykładowo koszty administracyjnej obsługi kredytu, oraz opłaty za domową obsługę zadłużenia- w przypadku firm pożyczkowych dostarczających pieniądze bezpośrednio do domu klienta.

 

Każdy bank oraz firma pożyczkowa w nieco inny sposób nalicza wysokość poszczególnych opłat, co sprawia, że w praktyce trudno jest realnie porównać kilka różnych ofert.

 

Z pomocą przychodzi jednak wskaźnik, jakim jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to jedyna liczba, która uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem od oprocentowania po wszelkie koszty dodatkowe. Tylko RRSO może więc dać nam jasny obraz stopnia korzystności konkretnej oferty.

Niestety również sama znajomość RRSO, nie jest jeszcze gwarantem sukcesu. Powinniśmy wziąć pod uwagę również kilka innych istotnych kwestii.

 

Co oprócz RRSO wpływa na koszty kredytu?

 

Oprócz oprocentowania oraz innych opłat niezwykle istotna jest również długość okresu kredytowania, oraz harmonogram spłat, czyli to, jak często jesteś zobowiązany płacić raty pożyczki.

RRSO będzie wyższe, a kredyt mniej korzystny gdy:

– raty będą malejące, a nie równe,

– okres kredytowania będzie bardzo krótki na przykład jeden miesiąc,

– harmonogram spłat będzie mocno zagęszczony, czyli przykładowo raty będziesz spłacać nie w trybie miesięcznym, a tygodniowym lub dwutygodniowym.

Weź pod uwagę te czynniki i dobrze się zastanów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zaciągnięciu zobowiązania finansowego.

Z reguły najmniej korzystne są oferty tak zwanych parabanków, czyli firm oferujących szybkie pożyczki online. Chwilówki są obarczone wysokim oprocentowaniem oraz często wysokimi opłatami dodatkowymi. Ich zaletą jest jednak to, że są łatwo dostępne i w większości przypadków, aby je uzyskać, nie będziemy musieli wykazać się zaświadczeniem o zatrudnieniu i zarobkach, jakie jest wymagane, gdy zaciągamy tradycyjny kredyt w banku.

Niezależnie od tego, jaką kwotę chcemy pożyczyć i jakich pożyczkodawców bierzemy pod uwagę, zawsze dokładnie przeczytajmy ofertę kredytową. Zapoznamy się z wszelkimi opłatami i zwróćmy szczególną uwagę na to, ile wynosi całkowity koszt pożyczki.